Booking.com

czwartek, 25 października 2018

St Andrews [fotorelacja]

St Andrews to szkockie miasteczko w Hrabstwie Fife.
Znajdziemy tam najstarszy w Szkocji uniwersytet oraz jedne z najstarszych pól golfowych na świecie. Bardzo ciekawe i dodające uroku tej miejscowości są ruiny zamku i katedry.


Ruiny średniowiecznego zamku z trzech stron otoczone są przez morze, od frontu natomiast dostępu do niego broni fosa. Warownia powstała w roku 1200.


Krótka wystawa na terenie zamkowych ruin nawiązuje do czasów reformacji, kiedy to spalono na stosie protestanckiego kaznodzieję Georga Wisharta. W akcie zemsty protestanci zasztyletowali odpowiedzialnego za tą zbrodnię lokalnego biskupa i pod wodzą Johna Knoxa okupowali zamek.University of St Andrews jest najstarszym uniwersytetem w Szkocji i trzecim pod tym względem w całej Wielkiej Brytanii. Uczelnia uznawana jest za najlepszą w Szkocji. Studiowało tam wiele znanych postaci, m.in. John Knox, Bertie Forbes, Benjamin Franklin, książę William czy Kate Middleton.


Ruiny XII-wiecznej katedry, która niegdyś była najwyższym budynkiem w całym kraju. U jej stóp znajduje się cmentarz, obok natomiast pozostałości kościoła św. Regulusa z wieżą udostępnioną dla turystów.
Obok ruin znajduje się wystawa prezentująca znaleziska archeologiczne z terenu katedry.


Panorama St Andrews - widok z wieży kościoła św. Regulusa.


Typowa szkocka zabudowa w miasteczku St Andrews.Pomnik upamiętniający czasy I i II wojny światowej.


St Andrews usytuowane jest na wybrzeżu nad Morzem Północnym.Pola golfowe w St Andrews.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza